W ramach realizacji projektu ,, Cichociemni Żołnierze AK" 28 października 2016 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Sportowych kl. II LSB uczestniczyła w spotkaniu z Panem Wojciechem Cygańskim żołnierzem AK, który w czasie Powstania Warszawskiego walczył pod dowództwem mjr. Bolesława Kontryma funkcjonariusza Policji Państwowej II RP- Cichociemnego Żołnierza AK.

W spotkaniu uczestniczył również kom. Krzysztof Musielak z Biura Historii i Tradycji Policji KGP, który zapoznał naszego gościa jak i młodzież z biogramami Funkcjonariuszy Policji Państwowej- Cichociemnymi Żołnierzami AK zaprezentowanymi na wystawie ,,Funkcjonariusze Policji Państwowej- Cichociemni Żołnierze AK" oraz dokumentami i pamiątkami zgromadzonymi przez Komendę Główną Policji dotyczącymi poszczególnych policjantów a szczególnie mjr. Bolesława Kontryma.

Porucznik Wojciech Cygański podzielił się z młodzieżą wspomnieniami dotyczącymi swego dowódcy mjr. Bolesława Kontryma. Dla wszystkich nas było to bardzo wzruszające spotkanie i niezwykła lekcja historii.

 

To spotkanie młodzież tak wspomina:

 

,,W ostatnim czasie miałem okazje uczestniczyć w spotkaniu z członkiem oddziału Bolesława Kontryma - Wojciechem Cygańskim. Jego opowiadania o walce o niepodległość Polski wywarły na mnie ogromne wrażenie i skłoniły do przemyśleń: Co ja mogę zrobić dla współczesnej Polski oraz jak uczcić pamięć ludzi którzy poświęcili życie dla naszej ojczyzny".
                                                                                                                                                             Marcin Kowalczyk 

 

,,28.10.2016 uczestniczyłem razem z moją klasą w spotkaniu poświęconym formacji Cichociemnych. Spotkanie zorganizowane przez Panią Małgorzatę Włodek  prowadził Krzysztof Musielak z BHiTP KGP a gościem był Wojciech Cygański, żołnierz Armii Krajowej, który w czasie Powstania Warszawskiego walczył w oddziale dowodzonym przez mjr. Bolesława Kontryma ps. Żmudzin. Najbardziej ze spotkania spodobały mi się wspomnienia, z którymi podzielił się z nami pan Wojtek. Dotyczyły one jego udziału w Powstaniu Warszawskim, jak i jego dowódcy Żmudzina. Bardzo podobała mi się ta lekcja historii. Mam nadzieje, że jeszcze będę  miał okazję spotkać się z Panem Wojtkiem Cygańskim na jakiejś lekcji, ponieważ jego historie bardzo mnie zaciekawiły. Będę miło wspominał tą niezwykłą lekcję historii".

                                                                                                                                                              Mariusz Kowalski

 

  ,, 28 października miałem przyjemność uczestniczyć w niesamowitym spotkaniu z człowiekiem, żołnierzem, który walczył za naszą Ojczyznę, Wojciechem Cygańskim pseudonim "Cygan II", stopień: starszy strzelec, goniec. Spotkanie było bardzo ciekawe, Pan Wojciech tak interesująco opowiadał, że można było się przenieść myślami do tamtych czasów, tamtych zdarzeń. Dla mnie to było wyjątkowe przeżycie, bo prawdopodobnie jestem ostatnim pokoleniem, które mogło rozmawiać z żołnierzem walczącym o Polskę. Żałuję tylko, że mieliśmy tak mało czasu i nie zdążyłem zadać Panu Wojciechowi kilku pytań, które nurtują mnie od spotkania do tej pory. Mimo wieku, mimo tego wszystkiego co przeżył, Pan Wojciech ma bardzo duże poczucie humoru i potrafił mnie nawet w tym poważnym temacie rozbawić. Gdyby była możliwość, spotkałbym się jeszcze raz z Panem Cygańskim, tylko na trochę dłuższą rozmowę. To niesamowite uczucie mieć styczność z człowiekiem, dzięki któremu możemy dziś być tu gdzie jesteśmy i mówić w języku w jakim mówimy, możemy być sobą."                                                             

                                                                                                                                                             Kryspin Florek

 

,,Spotkanie z kombatantem,który walczył o suwerenną i niepodległą Polskę z okupantami było bardzo ciekawe a przede wszystkim wzruszające.Mimo że spotkanie nie było długie to na pewno dostarczyło ono dużo emocji.Jestem pełen podziwu jaki był to skromny człowiek który chwalił swojego dowódcę wręcz zawdzięczał mu życie.Bohater tak należy określić tego człowieka i wszystkich którzy walczyli i byli w stanie oddać życie za Polskę.Mam ogromne szczęście że jestem pokoleniem które może słuchać i pogłębiać swoją wiedzę słuchając żywej pamięci."

                                                                                                                                                             Patryk Szczypczyński 

                                                                                                                                                                 

Galeria zdjęć:

 

               

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Godziny pracy sekretariatu

Dzień tygodnia Dla uczniów Dla interesantów
poniedziałek

09:00- 14:00

8:30-15:30

wtorek 08:30- 12:30
środa

09:00- 14:00

8:30-15:30

czwartek 12:30- 15:30
piątek 09:00- 14:00

 8:30-15:30

 Uwaga !!!

Dodatkowo podczas dni otwartych i zebrań z rodzicami sekretariat dla interesantów czynny od 16:00 do 19:00.